sobota, 10 sierpnia 2013

"Hobbit, czyli tam i z powrotem" - J. R. R. Tolkien



Tytuł: "Hobbit, czyli tam i z powrotem"

Autor: J. R. R. Tolkien

Streszczenie: Książka pt. "Hobbit" to opowieść o Bilbo Bagginsie. Tytułowy bohater był hobbitem, ceniącym sobie prywatność, spokój i wygodę. Któregoś dnia odwiedził go czarownik o imieniu Gandalf, a za nim cała brygada krasnoludów. Ponieważ zamierzali udać się w wysokie góry po skarb, czarownik polecił im Bilbo jako przewodnika i świetnego włamywacza. Skarbów pilnował jednak straszny smok Smaug, hobbit początkowo bez entuzjazmu zareagował na ten pomysł, jednak ostatecznie dołączył do tej niebezpiecznej ekspedycji. Wszyscy natychmiast wyruszyli w drogę. Była ona pełna rozmaitych przygód i jeżeli chcecie poznać rozwiązanie, przeczytajcie!

Moja opinia: Książka bardzo mi się podobała, fabuła była ciekawa i cała powieść nie nudziła. Nie ukrywam jednak, że po takiej znanej i "sławnej" książce spodziewałam się nieco więcej. Mimo wszystko, jestem zadowolona z tego, że po nią sięgnęłam - warto było! A więc zachęcam Was do jej przeczytania! :)

Ocena: 10/10

Dominika

PS. Przepraszam za te dziwne wyróżnienia, jednak z niewiadomego powodu ustawia mi białe i nie daje się tego usunąć :/

poniedziałek, 5 sierpnia 2013

Juliusz Verne

Ciągle wstawiam książki Juliusza Verne. Stwierdziłam, że warto by było coś o nim napisać :)
_________________________________________________________________________________

 



Juliusz Gabriel Verne urodził się 8 lutego 1828 w Nantes we Francji. Był francuskim pisarzem, dramaturgiem, działaczem społecznym, uważanym za jednego z protoplastów fantastyki naukowej . Pisał powieści podróżnicze i fantastyczno-naukowe oraz historyczne, geograficzne, kryminalne, sztuki teatralne i wiersze. Ojciec twórcy, Pierre Verne, prowadził kancelarię adwokacką. Młody Verne (za namową rodziny, a głównie ojca) studiował w Paryżu prawo, próbował zarabiać na giełdzie, ale nie rezygnował z prób literackich. Po kilkunastu latach różnorodnych, wytrwałych poszukiwań rozpoczął cykl powieści Niezwykłe podróże, które zapewniły mu poczesne miejsce w światowej literaturze. Wydawcą utworów Verne'a był Pierre-Jules Hetzel (następnie syn Hetzela - Louis-Jules) publikujący Magasin d’Éducation et de Récréation (Magazyn Edukacji i Rozrywki). Znanego autora i przedsiębiorczego wydawcę łączyły kontrakty wydawnicze, kilka razy wznawiane. Verne podróżował po świecie, jednak mniej rozlegle niż bohaterowie jego utworów. Odwiedził 15 krajów w Europie i w basenie Morza Śródziemnego oraz odbył na statku SS „Great Eastern” jedną podróż przez Ocean Atlantycki do Stanów Zjednoczonych i Kanady. Był ogromnie oczytany, z literatury czerpał różnorodne wiadomości do swych książek: geograficzne, historyczne, techniczne. Dla swych potrzeb warsztatowych stworzył i wykorzystywał duży zbiór fiszek, swoistą bazę danych z informacjami.Jego utwory zostały przetłumaczone na co najmniej 94 języki obce.Wielką pasją Verne'a było żeglarstwo – miał na własność kolejno trzy łodzie (St. Michel I, II, III), na których często tworzył. Był żonaty z Honorine, ślub wzięli w 1857. Ze związku miał syna Michela Julesa (ur. 1861) oraz dwie przybrane córki Valentine (ur. 1852) oraz Suzanne (ur. 1853). Miał też córkę Claire Marie Duchesne (ur. 1865) z pozamałżeńskiego związku. Juliusz Verne zmarł  24 marca 1905 w Amiens we Francji. Został pochowany na cmentarzu La Madeleine w Amiens.

źródło - wikipedia.pl


A tutaj jeszcze link do ciekawego artykułu poświęconego pisarzowi >> klik :)

Teraz trochę ode mnie, na temat pisarza:
Twórczość Juliusza Verne odkryłam zaledwie dwa lata temu. Chociaż dobrze, że nie wcześniej - pisarz w swoich książkach używa już takiego poważniejszego, że tak powiem, języka literackiego. Wśród powieści, które przywiozłam od dziadków znalazłam książkę, owiniętą, ponieważ jej pożółkłe strony ledwo się już trzymały. Widać było na niej ślady wielokrotnego czytania. Zresztą, wydana była w 1968 roku, prawie pół wieku temu. Sięgnęłam po nią z czystej ciekawości. Była to (opisana już tu przeze mnie) "Tajemnicza Wyspa" (link). Zaczęłam ją czytać i nie mogłam się oderwać. Zaznaczam, że wcześniej nigdy nie chciałam czytać starszych książek, ponieważ (bezpodstawnie) uważałam je za nudne. Powieści Verne'a opisują przede wszystkim dużo przygód, podróży. Nie są jak te przesłodzone romansidła, paranormalne historie czy opowieści o nastolatkach, które nic nie wnoszą do naszego życia. Są bardzo wartościowe, można się z nich wiele dowiedzieć, przy okazji czerpiąc wielką przyjemność z czytania. Od tych dwóch lat Juliusz Verne jest moim ulubionym pisarzem, przeczytałam około jednej trzeciej jego dzieł i nie żałuję tego! Chcę Was przekonać, że stare (bo z XIX wieku), wartościowe książki są bardzo ciekawe, a nie nudne, jak większość osób pewnie myśli. Naprawdę, zachęcam do zgłębienia powieści tego autora!

Dominika

"Pływające miasto" - Juliusz Verne



Tytuł: "Pływające miasto"

Autor: Juliusz Verne

Dalsze części: brak

Streszczenie: Książka powstała w oparciu o wrażenia z krótkiej podróży do Stanów Zjednoczonych Ameryki, którą Verne odbył w 1867 na pokładzie największego wówczas statku świata - parowca SS Great Eastern. Pobyt w Ameryce był krótki - 8 dni (w tym od 10 kwietnia do 14 kwietnia wycieczka nad wodospad na Niagarze i do Kanady) z konieczności - atrakcyjna, promocyjna cena powrotnego biletu morskiego łączyła się z krótkim postojem statku w amerykańskim porcie.

Moja opinia: Szczerze? Książka była nudna. Jest to pierwsza powieść Verne'a, która niezbyt mi się podobała. Brak akcji. Nic specjalnego. Główny bohater nie został szczególnie wykreowany, nic się nie dzieje.

Ocena: Z ciężkim sercem 5/10


Dominika

"Winnetou" - Karol May



Tytuł: "Winnetou"


Autor: Karol May


Dalsze części: 

  • Winnetou (tom I)
  • Winnetou (tom II)
  • Syn Łowcy Niedźwiedzi (lub Old Shatterhand)
  • Upiór z Llano Estacado (lub "Duch Llano Estacado")
  • Skarb w Srebrnym Jeziorze
  • Czarny mustang
  • Król naftowy (Król nafty)
  • Dolina Śmierci w cyklu "Kozak i łowca soboli"
  • Boże Narodzenie
  • Old Surehand
  • Szatan i Judasz
  • Winnetou (tom III)
  • Spadkobiercy Winnetou (znane także jako "Winnetou 4")



Streszczenie: Książka opowiada o tym, jak imiennik autora, Karol, otrzymuje propozycję pracy na Dzikim Zachodzie. Zapoznaje się z wodzem plemienia Apaczy, z którego pochodzi tytułowy bohater – Winnetou. Ich stosunki początkowo są wrogie, jednak później zawierają braterstwo krwi. Przeżywają wiele ekscytujących przygód, wspólnie lub oddzielnie.


Moja opinia: Tą książkę czytałam dawno, chyba półtora roku temu, jednak zapadła mi bardzo głęboko w pamięć. Przyznam szczerze, że jest to pierwsza książka, przy której się popłakałam; ten fragment pamiętam do dziś, co do słowa. Podobnie jak zakończenie, które również mnie zauroczyło swoim przesłaniem i formą. Uważam, że książka jest warta do przeczytania co najmniej ze względu na ciekawą fabułę i niezwykłe emocje towarzyszące jej czytaniu. Koniecznie po nią sięgnijcie!

Ocena: 10/10 (a można dać 11?)


Dominika

"Czerwień Rubinu" - Kerstin Gier



Tytuł: "Czerwień Rubinu"

Autor: Kerstin Gier

Dalsze części: "Błękit Szafiru", "Zieleń Szmaragdu"

Książki powszechnie znane są jako "Trylogia Czasu"

Streszczenie: Główną bohaterką książek jest szesnastoletnia Gwendolyn Shepherd. Dziewczyna z dnia na dzień odkrywa, że to ona, a nie jej kuzynka Charlotta, jest obdarzona genem podróży w czasie. Drugim podróżnikiem jest Gideon. Większość pozostałych podróżników już nie żyje. Jedynie Lucy i Paul (pomijając Gwendolyn i Gideona), również podróżnicy żyją, ale oni uciekli w przeszłość razem z wehikułem czasu - chronografem. Bohaterka musi rozwiązać wiele tajemniczych zagadek z przeszłości i stawić czoła groźnemu hrabiemu de Saint Germain.

Moja opinia: Bardzo ciekawa książka, mimo, że nie gustuję w fantasy - wciągnęła mnie. Akcja zaczyna się już na pierwszych stronach i trwa napięta do końca trzeciej książki. Naprawdę mi się podobała! Mimo wszystko, kilka kwestii nawet po zakończeniu książki pozostało dla mnie niewyjaśnionych, mógłby powstać czwarty tom w celu wyjaśnienia tego do końca. No ale nie powstanie, trudno. I tak Wam ją polecam!

Ocena: 10/10

Dominika

"Wąż morski" - Juliusz Verne



Tytuł: "Wąż morski"

Autor: Juliusz Verne

Dalsze części: brak

Streszczenie: Książka opowiada o pozornie zwyczajnej kampanii (wyprawie wielorybniczej) na pięknym statku "Saint-Enoch". Świetny kapitan, nienaganna załoga… i szalony bednarz! Ów człowiek został "przygarnięty" na statek tylko dlatego, że nikt nie chciał objąć tego stanowiska. Bednarz zawsze źle wróżył wszystkim statkom, na których pływał, a do tego był przekonany o istnieniu krakenów i innych potworów morskich. 
Pierwsza kampania kończy się powodzeniem, jednak podczas drugiej część osób z pewnych przyczyn zaczyna wierzyć w opowieści bednarza…

Moja opinia: Na wstępie - tak, wiem; znów opisałam książkę tego pisarza! Ale cóż poradzić? Wciągają, bez wyjątków. A tą powieścią wręcz się zauroczyłam. Fabuła, z pozoru nudna, okazała się bardzo ciekawa. Nie mogłam się oderwać od książki, którą pochłonęłam w niespełna dwa dni. Nie wiem, co mnie nakłoniło do jej przeczytania, nigdzie nie było nawet żadnego streszczenia. Ale nie żałuję!Krótko mówiąc - przeczytajcie, bo warto!

Ocena: 10/10


Dominika

"Eragon" - Christopher Paolini



Tytuł: "Eragon"

Autor: Christopher Paolini

Dalsze części: "Najstarszy", "Brisingr", "Dziedzictwo tom 1", "Dziedzictwo tom 2".

Streszczenie: Eragon, piętnastoletni chłopiec z farmy wychowany przez swojego wuja Garrowa, znajduje tajemniczy niebieski kamień w Kośćcu, dzikich, niebezpiecznych górach blisko małej wioski Carvahall, w której mieszka. Eragon żyje w Alagaësii, gdzie rządzi zły król, Galbatorix, który był jednym z wielu Smoczych Jeźdźców zanim jego smoka zabiły urgale. Gdy odmówiono przyznania mu nowego smoka, popadł w obłęd i zamordował resztę Jeźdźców, tym samym przyczyniając się do ich upadku. Po tym wydarzeniu objął on władzę w Alagaësii.

Moja opinia: Po tę książkę sięgnęłam dokładnie rok temu. W krótkim czasie przeczytałam całą sagę; nie bez powodu! Akcja rozkręca się szybko, nie nudzi. Książka zawiera mnóstwo tajemnic i wielką przyjemnością jest odkrywanie ich jedna po drugiej. Gorąco zachęcam Was do jej przeczytania!

Ocena: 10/10

Dominika